Haber

Slovakya, Ukrayna’ya daha fazla silah yardımı yapmayacak

Slovakya Başbakanı Robert Fico, Slovakya’nın Ukrayna’ya artık silah yardımı yapmayacağını duyurdu.

Slovakya Başbakanı Robert Fico, Avrupa Birliği Başkanlar Tepesi öncesinde parlamentoda Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ukrayna’ya insani ve sivil yardıma destek verdiklerini belirten Fico, “Kabinemin resmi politikası bu olacak. Ukrayna’ya daha fazla silah vermeyeceğiz.” Fico, “Ben düşmanlıkların sona ermesinden yanayım ve planın ne olduğuyla ilgilenmiyorum. Ruslar ve Amerikalıların üzerinde anlaştıkları konularda Ukraynalıların hiçbir rolü yok. Ben barışın olmasını istiyorum. Hiçbirini desteklemiyorum.” Zelenskiy’in planları çünkü gerçekçi değil.”

Avrupa Birliği’nin silah tedarikçisi rolünü arabulucuya dönüştürmesi gerektiğini vurgulayan Fico, Rusya’ya yönelik herhangi bir yaptırımın Slovakya üzerindeki etkileri analiz edilmedikçe onaylanmayacağını söyledi.

Eylül ayında yapılan seçimlerde Fico, Slovakya’nın Ukrayna’ya askeri yardımını durdurma, dış politikayı bağımsız hale getirme ve insanları yasadışı göçmenlerden koruma sözü vermişti.

Avrupa Birliği liderleri, İsrail ve Filistin’deki çatışmaları ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı görüşmek üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelecek. – BRATISLAVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu