Haber

Sağ Karadeniz Depremi Güvenli mi?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem, Türkiye’nin en kıymetli meselesinin deprem olduğunu bir kez daha hatırlattı. Vatandaşlar ülkede deprem yönünden en güvenli illerin hangileri olduğunu merak ediyor. Fay sınırlarına olan uzaklığıyla dikkat çeken Karadeniz Bölgesi, aynı zamanda inanç mekânları olarak da öne çıkıyordu. prof. Dr. Osman Bektaş, Doğu Karadeniz bölgesinin deprem tehlikeleri hakkında bilgi verdi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) eski öğretim üyesi Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof.

Gazete Duvar’a konuşan Prof. Dr. Bektaş, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Karadeniz’de Trabzon, Rize ve Ordu faylarını tespit ettiğini bildirdi.

“Üç fay bölge için tehdit oluşturuyor. Bu tehdidin büyüklüğü, Karadeniz Bölgesi’nde önümüzdeki 50 yılda olabilecek en büyük depremin yüzde 90 olasılıkla 6,6 büyüklüğünde olacağını ve ivmesinin 0,2 ile 0,3 arasında ortada olacağını gösteriyor. Bu sonuç Trabzon’un deprem riskini 2 kat, Rize’nin deprem riskini ise 3 kat artırdı. Yani daha önce 100 tonluk bir eve 10 ton yatay yük geleceği düşünülürken artık 20 ton 30 ton yatay yük geleceği düşünülüyor.”

“Otoyollar, stadyumlar, hastaneler hep dolgu alanlarında. Burada bir deprem amplifikasyonu var. Ayrıca Karadeniz’in kuzeye bakan yamaçları hep heyelan alanlarıdır. Bu alanlar deprem titreşimi ile tetiklenebilir. Bu başka bir tehlikedir. Bunlar ortadayken Trabzon ve Rize’nin depreme dayanıklı olduğunu söylemek çok yanlış bir bilgidir.”

sehitkamilajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu