Haber

Konyaaltı Plajı’nda Çekirdek Atıkları Deniz Dibinde Sergilendi

Antalya’nın Konyaaltı açıklarında deniz dibindeki nükleer atıklar, eğitim amaçlı dalış yapan dalgıçların kameralarına yansıdı.

Akdeniz Üniversitesi Sualtı Topluluğu üyeleri, Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu önderliğinde Konyaaltı Plajı’na eğitim dalışı gerçekleştirdi.

Sualtı canlılarını incelemek için görüntü çeken kümenin kamerasına kirlilik katmanı takıldı. Deniz tabanını tarla gibi kaplayan kirliliğin ilk başta ağaç yaprakları olduğunu düşünen grup üyeleri, dalgalarla hareket eden çöplerin ise tohum kabuğu olduğunu belirledi. Karada tüketilen tohum kabuklarının rüzgar ve dalgaların etkisiyle deniz tabanında tabaka oluşturduğu gözlendi.

Akdeniz Üniversitesi Sualtı Topluluğu üyesi Yusuf Şamil Arslan, gazetecilere, eğitim amacıyla daldıkları denizin altında ilk kez bir kirlilik tabakası gördüklerini söyledi.

Deniz tabanında önemli miktarda tohum kabuğuna rastladıklarını belirten Arslan, “Genellikle plastik şişeleri görüyoruz. Bu kez tohum kabuklarıyla karşılaştık. Deniz canlıları bu atıklardan olumsuz etkileniyor. Vatandaşlarımızın daha duyarlı olması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu