Haber

Europol’ün “kara para aklama” operasyonunda 2 bin 469 kişi gözaltına alındı

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (Europol) gereğince 25 ülkede kara para aklama ve kara para kuryelerine yönelik düzenlenen operasyonda 2 bin 469 kişinin gözaltına alındığı, 8 bin 755 para kuryesinin tespit edildiği bildirildi.

Europol’den yapılan yazılı açıklamada, kara para aklayan ve kurye kiralayan 222 kişi ile 8 bin 755 para kuryesi tespit edildi ve 2 bin 469 kişi gözaltına alındı.

1800’e yakın farklı banka ve kurumun desteklediği operasyonda 4 bin 89 şüpheli işlemden 17,5 milyon Euro’luk “kara para” ele geçirildiği kaydedildi.

Avrupa Bankacılık Federasyonu (EBF), Avrupa Birliği Adli İşbirliği Ajansı (Eurojust) ve Interpol’ün desteklediği operasyonda, AB üye ülkelerinin güvenlik güçleri ile İngiltere, ABD, Singapur, Hong Kong ve Moldova güvenlik güçleri de destek verdi. Birlikler operasyona katıldı. Soruşturmanın yürütüldüğü paylaşıldı.

Naif kişilerin ‘kara para aklama’ aracı olmasını engellemek isteyen Europol, bugünden itibaren sosyal medyada ‘#DontBeaMule’ (kurye olmak) etiketiyle farkındalık yaratmaya çalışacak.

Europol daha önce “kara para aklama” suçuna karşı “Avrupa Kara Para Katır Eylemi” adı altında 7 operasyon gerçekleştirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu