Haber

AB Mahkemesi, Brexit’ten sonra AB vatandaşlık haklarını kaybeden İngiliz vatandaşlarının davalarını reddetti

Avrupa Birliği (AB) mahkemesi, Birleşik Krallık vatandaşlarının Brexit nedeniyle AB vatandaşlık haklarını kaybetmelerine karşı açtığı davaları reddetti.

AB’nin en yüksek yasal mercii olan ve merkezi Lüksemburg’da bulunan Avrupa Adalet Divanı, Brexit anlaşmasına karşı İngiliz vatandaşlarının açtığı 3 davayı karara bağladı.

Mahkeme, İngiltere vatandaşlarının Brexit nedeniyle AB vatandaşı olarak haklarını kaybetmelerine karşı açtığı davaları reddetti.

Kararda, “AB vatandaşlık statüsünün ve dolayısıyla bu statüye bağlı hakların kaybı, Birleşik Krallık’ın AB’den çekilme kararının otomatik bir sonucudur” deniliyor. ifadesi yer aldı.

Mahkeme, AB vatandaşlık haklarının kaybının Ayrılık Anlaşması veya Konsey’in bu anlaşmayı onaylayan kararından değil, Brexit’in bir sonucu olduğuna işaret etti.

Üç Birleşik Krallık vatandaşı, “ayrılık anlaşmasının ve onu onaylayan Konsey kararlarının kendilerini AB vatandaşları olarak kazandıkları haklardan mahrum bıraktığını” ileri sürerek yasal işlem başlattı.

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’dan oluşan Birleşik Krallık’ta, Haziran 2016’da yapılan AB referandumunda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla Brexit kararı alındı. Birleşik Krallık, 31 Ocak 2020’de AB’den resmen ayrıldı.

haberbucak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu