Yaşam

61 kişilik adada 30.000 sterlinlik şato: 1980’lerden beri boş duruyor

İskoçya’nın Shetland Adası’ndaki bir kale 30 bin sterline satışa çıkarıldı. “Brough Lodge” adlı 200 yıllık kale, kuleleri, avluları ve duvarlı bahçeleri ile 40 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır.

Şato ile aynı adı taşıyan emlak şirketi, girişimcileri 1820’den kalma mevcut binayı korumanın yanı sıra dünya standartlarında bir tesis oluşturmak için 24 yatak odası ve bir restoran oluşturmaya davet etti. Shetland takımadalarının kuzeydoğusunda yer alan ada, A kategorisi korumaya sahiptir.

Arthur Nicholson adlı bir tüccarın Fransa, İsviçre ve İtalya’yı dolaşırken gördüğü binalardan esinlenerek yaptırdığı bina, Lady Nicholson’ın taşındığı 1980’lerden beri boş. Adada sadece 61 kişi yaşıyor. Nicholson ailesinin son varisi Olive Borland, 2007 yılında kalenin mülkiyetini Brough Lodge Trust’a devretti. Şirket, bu dönemden sonra çatı onarımları için 500.000 £’den fazla harcadı.

YENİLEME MALİYETLERİ 12 MİLYON Sterlini İçerebilir

Kalenin satış fiyatı 30 bin lira olarak belirlendi. Bu, yaklaşık 200.000 £ olduğu tahmin edilen İskoçya’daki bir evin ortalama satış fiyatından çok daha az. Ancak şirket, hazırlanan planlar doğrultusunda kaleyi satın alan kişinin tüm iyileştirmeleri yapmak için 12 milyon liradan fazla harcayacağını varsayıyor. Şirket, bunun planının binanın tarihi karakterini koruyacağını söylüyor. Brough Lodge Trust, şatonun satışından elde edilecek gelirin çocuklar için el örgüsü eğitimine harcanacağını belirtiyor. (BBC Türkçe)

tercan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu